• EFG BANK

Rajd Polski: Ruta na podium ERC, Hołowczyc z awarią

Załoga ORLEN Team: Szymon Ruta i Sebastian Rozwadowski zajęła wysoką, trzecią pozycję w klasyfikacji kierowców rywalizujących o punkty w Mistrzostwach Europy podczas 68. Rajdu Polski. Pecha mieli Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja, którzy pewnie zmierzali po zwycięstwo w rajdzie. Na drugim dzisiejszym OSie przebili koło i musieli się zatrzymać by wyeliminować awarię.

Krzysztof Hołowczyc przystąpił do dzisiejszej rywalizacji ze stratą do lidera Michała Bębenka wynoszącą zaledwie 0,9 sekundy. Załoga ORLEN Team otwierała trasę. Pierwszy rozegrany dzisiaj OS pojechała dobrym tempem utrzymując pozycję w czołówce. Na OS 9 walkę o zwycięstwo w rajdzie wykluczyła jednak przebita opona w Subaru Imprezie Hołowczyca. Zawodnik musiał się zatrzymać, wymiana koła zajęła mu 5 minut i 46 sekund i spadł na dwunaste miejsce. I gdy w wyniku rywalizacji na kolejnych OSach udało mu się awansować na dziewiąte miejsce w generalce, na ostatniej próbie sportowej ponownie przebił koło i finalnie rajd zakończył jako jedenasty.

– Kapeć, kapeć, kapeć – z przebitymi oponami to jest tak, że się czasem pojawiają niezależnie od kierowcy. Najgorsze jest poczucie, że w nic nie uderzyliśmy. Powietrze po prostu zaczęło wolno schodzić. Tak czasem jest. To jest taki rajd, że przebite koło decyduje o wszystkim. Na Dakarze pewnie zmieniłbym oponę i mógłbym jeszcze wygrać OS. To jest z kolei piękne w rajdach długodystansowych, gdzie trzeba bardzo równomiernie rozkładać siły. Rajd był niesamowicie szybki, a czołówka walczyła do ostatniego kilometra. Świetna organizacja i wspaniali kibice – to sprawiło mi wiele satysfakcji – powiedział Krzysztof Hołowczyc.

Szymon Ruta rozpoczął dzień plasując się jako trzeci zawodnik spośród zgłoszonych do cyklu ERC. Załoga ORLEN Team awansował na drugą pozycję po tym jak na OS 10 na skutek błędu w opisie z trasy wypadł Maciej Oleksowicz. Kolejne OSy Szymon jechał równym tempem pewnie zmierzając po punkty. Niestety na przedostatniej próbie wydachował poprzedzający go na trasie Michał Kościuszko, który znacznie spowolnił załogę ORLEN Team. W wynikach Szymona przeskoczył Luca Rossetti.

– Bardzo szybkie tempo czołówki. Wielu zawodników nie ukończyło rajdu po mniej, bądź bardziej groźnych wypadkach. Walczyliśmy o drugą pozycję w Mistrzostwach Europy. Niestety na jednym z ostatnich odcinków specjalnych poprzedzające nas auto wypadło z trasy i powróciło do rywalizacji bezpośrednio przed nami. Musieliśmy jechać w jego kurzu przez ponad piętnaście kilometrów i tempem znacznie wolniejszym od zakładanego. Na tej próbie straciliśmy ponad minutę i wówczas Luca Rossetti wyprzedził nas w wynikach. Mamy jednak trzecią pozycję w ERC i siódmą w klasyfikacji generalnej. Była to naprawdę dobra lekcja rajdowej jazdy, a z takiego wyniku można się niewątpliwie cieszyć – powiedział Szymon Ruta.

W rajdzie triumfował po raz drugi z rzędu Kajetan Kajetanowicz. Wśród kierowców klasyfikowanych w Mistrzostwach Europy rundę wygrał Michał Sołowow, który uplasował się przed Lucą Rossettim. Ten ostatni dzięki wysokiej pozycji odzyskał prowadzenie w europejskim serialu.

Wyniki końcowe, klasyfikacja generalna 68. Rajd Polski

1 Kajetan Kajetanowicz 2:09:07,6
2 Michał Sołowow +10,3
3 Grzegorz Grzyb +26,3
4 Michał Bębenek +56,9
5 Tomasz Kuchar +1:09,6
6 Luca Rossetti +4:27,9
7 Szymon Ruta +4:55,1

11 Krzysztof Hołowczyc +13:08,3


Zobacz także: