• EFG BANK

9 Rajd Mazowiecki

Rajd Mazowiecki nieprzerwanie od 2001 roku jest ważnym wydarzeniem w kalendarzu rajdów w Polsce. Zmieniały się lokalizacje, charakterystyka odcinków oraz dyrektorzy, a Rajd nadal przyciąga jak magnes na start wielu zawodników. Zaliczany od początku swojego istnienia do Pucharu PZM, obecnie Rajdowego Pucharu Polski, miał rekordowe listy zgłoszeń. Obok zawodników walczących o licencje międzynarodowe do udziału w Mazowieckim zgłasza się także wiele ekip z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, co dodaje imprezie jeszcze lepszego „smaczku”.

Rekordowa liczba zwycięstw należy do Piotra Maciejewskiego i Piotra Kowalskiego, którzy jeśli tylko pojawią się na Rajdzie Mazowieckim, burzą krew w żyłach swoich kolegów. W 2001 roku, jako pierwszy na listę zwycięzców wpisał się Lech Korzanowski. Rok później został zdetronizowany przez Sebastiana Frycza. Warto przypomnieć, że dopiero od 2003 roku w Pucharze PZM stworzono oddzielną klasę Gość. Pierwszym zwycięzcą w tej grupie został właśnie w 2003 roku Maciejewski, a w Pucharze PZM wygrał Filip Nivette. W 2004 roku triumfował zawodnik z RSMP Stefan Karnabal, a w rozgrywkach Pucharu najszybszy był Piotr Marciniak. Podczas dość smutnego rajdu, który był rozgrywany w dniu śmierci Papieża Jana Pawła II najszybciej z gości dojechał Maciej Lubiak, a rok później Tomasz Czopik. Zwycięstwami w rundzie Pucharu PZM podzielili się Andi Mancin (2005) i Tomasz Dudek (2006).

W 2007 roku bez wątpienia rajd zyskał jeszcze bardziej na atrakcyjności goszcząc wiele załóg z mistrzostw Polski. Przy tak mocnej konkurencji drugie zwycięstwo odniósł Piotr Maciejewski, powtarzając swój sukces w zeszłym roku. W 2008 roku, gdy rajd ten po raz pierwszy rozgrywany był pod nazwą Warszawski, w imprezie triumfował Maciej Oleksowicz. Nie mniej emocji towarzyszyło w ostatnich latach zawodnikom Pucharu. W 2007 zwyciężył Mariusz Małyszczycki. w 2008 roku Rajd Warszawski był udany dla Piotra Jędrusińskiego, a w sezonie 2009 najszybszy był debiutujący w rajdach Mateusz Tutaj. W Rajdowym Debiucie triumfował Marcin Mędelski-Guz.

8. Rajd Mazowiecki zakończył się zwycięstwem wicemistrza Rajdowego Pucharu Polski 2009 – Rafała Malińskiego. Drugi na mecie zameldował się Wojciech Chuchała przed Danielem Kamieńskim, który jednocześnie zwyciężył w N-3. W klasie Gość najszybszy był Maciej Oleksowicz, powtarzając swój sukces z 2008 roku.

W tym roku atrakcji i emocji na pewno nie zabraknie.

Bazą Rajdu tym razem będą Kozienice.

Zobacz także:

Multimedia:

Audio:

O rajdzie Mazowieckim i planach na początek sezonu:

Wypowiedź po rajdzie mazowieckim: