• EFG BANK

Szymon Ruta rozpoczyna nowy sezon

Załoga ORLEN Team: Szymon Ruta wraz z pilotem Sebastianem Rozwadowskim rozpoczynają nowy sezon startów gościnnym występem w Rajdzie Mazowieckim (14 maja). Już tydzień później zespół przystąpi do rywalizacji w cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy.

Tegoroczny plan startów samochodowej załogi ORLEN Team zakłada udział w sześciu rajdach zaliczanych do cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy:

  • Croatia Rally (20-22.05)
  • Bosphorus Rally (3-5.06)
  • Rally Bulgaria (8-10.07)
  • Rally Vinho da Madeira (4-6.08)
  • Rajd Polski (23-25.09)
  • Rallye d’Antibes (14-16.10)

Na trasach w Polsce załogę ORLEN Team będzie można zobaczyć w dwóch rajdach. Nadchodzącym Rajdzie Mazowieckim oraz Rajdzie Polski – zaliczanym do cyklu ME, rozgrywanym we wrześniu.

W tym sezonie, podobnie jak rok wcześniej rajdową bronią załogi ORLEN Team będzie Peugeot 207 S2000. Francuska technologia okazuje się nadal optymalnym rozwiązaniem pasującym do specyfiki tras w rajdach europejskich. Szymon właśnie zakończył testy rajdówki w najnowszej specyfikacji podczas treningów na Węgrzech.

Odbyliśmy testy przedsezonowe na asfaltowych trasach pod Budapesztem. Mieliśmy do dyspozycji trzy auta: dwa Peugeoty, z czego jeden w najnowszej specyfikacji oraz dla porównania n-grupowe Subaru. Peugeot S2000 jest zdecydowanie lepszy pod kątem tras, które będziemy pokonywać w cyklu Mistrzostw Europy dlatego też zdecydowaliśmy pozostać przy tym rozwiązaniu. Testowaliśmy głównie ustawienia i staraliśmy się maksymalnie wczuć w auto. Pokonaliśmy szereg bardzo zróżnicowanych tras. Odcinki były bardzo trudne, kręte o różnym stopniu wyboistości, tak że mogliśmy przetestować wiele konfiguracji zarówno jeśli chodzi o zestrojenie podzespołów auta jak i naszą technikę jazdy – komentował Szymon Ruta.

W rajdzie Mazowieckim zaliczanym do Pucharu Polski Szymon pojedzie wyjątkowo Mitsubishi Lancer Evo X w najnowszej specyfikacji. Zawodnik ORLEN Team będzie rywalizował w klasie „gość”.

Najnowsza ewolucja Mitsubishi Evo X została dopiero w tym roku dopuszczona do rajdów. Jest to zmodyfikowany samochód dawnej grupy n – auta te są lżejsze, mają inne zawieszenie, olbrzymią moc i moment obrotowy. Jedziemy w rajdzie jako „gość”, chcemy poczuć przedsmak prawdziwej rywalizacji, która czeka nas podczas sezonu Mistrzostw Europy i będziemy walczyć o jak najwyższą pozycję. Dzień po rajdzie Mazowieckim lecimy do Chorwacji, gdzie startujemy w drugiej rundzie Mistrzostw Europy. Będą tam zapewne niesamowite trasy. Mam nadzieję na jak najlepszy wynik w całym cyklu, zdaję sobie sprawę, że konkurencja w tym roku się zaostrza, będziemy starać się jednak poprawić zeszłoroczną pozycję  – dodał Szymon.

Rajd Mazowiecki jest rozgrywany w kompaktowej formule. W piątek kierowcy będą mieli zapoznanie z trasą by w sobotę przystąpić do rywalizacji na dziewięciu odcinkach specjalnych. Baza rajdu zlokalizowana jest w Kozienicach, niespełna sto kilometrów od Warszawy.

Na liście zgłoszeniowej widnieją 94 załogi. W klasie „gość” pojedzie dwunastu kierowców.

Zobacz także:

Multimedia:

Audio:

O rajdzie Mazowieckim i planach na początek sezonu:

Wypowiedź po rajdzie mazowieckim: