• EFG BANK

Szymon Ruta startuje na Maderze

Już jutro samochodowa załoga ORLEN Team: Szymon Ruta / Sebastian Rozwadowski wystartuje w Rali Vinho da Madira (4-6 sierpnia 2011), szóstej eliminacji z cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy. Udział zespołu w przygotowaniach do rajdu zaczął się od przygód. Podczas odcinka testowego kierowca niegroźnie uderzył przodem auta powodując usterki w rajdówce.

W wyniku uderzenia zniszczona została przednia część Peugeota 207 S 2000. Mechanicy musieli bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie podzespoły, by załoga ORLEN Team mogła w pełni sprawnym autem przystąpić do jutrzejszego shakedown. Operacje naprawcze wiązały się ze zdemontowaniem, a następnie ponownym zainstalowaniem silnika.

– Po raz pierwszy startujemy na Maderze. Bardzo kręte trasy poprowadzone w górach są niesamowite. Czasami OSy idą tak ostro pod górę, że startujemy pod słońce, później wjeżdżamy w góry i wspinamy się tak wysoko, że przebijamy się przez chmury, wyjeżdżamy ponad nimi. Mamy więc na trasie pełne spektrum różnych warunków pogodowych. Jeszcze nigdy nie startowaliśmy na tak położonych odcinkach specjalnych. Asfalty są bardzo przyczepne, trzeba będzie jednak bardzo uważać, bo trasy są wymagające. Jedziemy je po raz pierwszy i dopiero uczymy się ich specyfiki. Jesteśmy po testach, podczas których szukaliśmy optymalnego ustawienia rajdówki. Po koniec testów mieliśmy małą przygodę. Uderzyliśmy w murek otaczający drogę. Na szczęście prędkość była niewielka i nie doznaliśmy znacznych uszkodzeń. Mechanicy w tej chwili skrupulatnie sprawdzają, czy samochód nie doznał awarii, które nie są widoczne z zewnątrz. Wszystko wskazuje na to, że z autem jest wszystko w porządku i jutro ruszamy do rywalizacji – powiedział Szymon Ruta.

Na liście zgłoszeniowej rajdu widnieje 48 załóg. Osiem z nich będzie walczyło o punkty w Mistrzostwach Europy. Wśród zgłoszonych są: Luca Rosetti i Luca Betti – obecnie najwyżej klasyfikowani kierowcy ERC, jest również Antonin Tłustak. Poza ORLEN Team na trasach Madery zobaczymy jeszcze jedną polską załogę: Maciej Oleksowicz / Andrzej Obrębowski.

Aktualna punktacja Mistrzostw Europy

 1. Rossetti 146
 2. Betti 109
 3. Oleksowicz 82
 4. Tlustak 57
 5. Iliew 46
 6. Ruta 41
 7. Sołowow 39
 8. Travaglia 35
 9. Gioszew 28
 10. Perico 21
 11. Sławow 17
 12. Rzeźnik 15.