• EFG BANK

38. Rajd Chorwacji

Rajd Chorwacji jest najstarszym, najtrudniejszym i najbardziej popularnym wśród rajdów samochodowych, organizowanych w Republice Chorwacji. Rajd ten ma również reputację jednej z najlepszych wśród imprez organizowanych w tej części Europy.

Impreza została zorganizowana po raz pierwszy w 1974 roku przez Auto Moto Klub INA w Zagrzebiu i ówczesną INA-Delta Rally TLX. Rajd walczył o uzyskanie statusu rundy Mistrzostw Europy ponad 15 lat. Wreszcie w 1991 roku FIA przyznała współczynnik 2 dla Rajdu i w efekcie Mistrzostwa Europy zawitały do Chorwacji w 1992 r.

Dzięki pomocy miłośników sportu, głównemu sponsorowi INA Oil Industries, przy wsparciu niektórych osób z chorwackiego rządu oraz wysokiemu poziomowi organizacji Rajdu, w 1994 r. FIA przyznała dla Rajdu współczynnik 5 i współczynnik 10 w roku następnym. Tak więc w krótkim okresie czterech lat, anonimowy Rajd wzrósł do rangi jednego z najbardziej prestiżowych w tej części Europy.
Pomiędzy latami 1996 a 2006 Rajd Chorwacji był poważnym kandydatem FIA do najwyższego współczynnika 20. Wreszcie, w 2007 roku osiągnął cel i stał się rajdem o najwyższym współczynniku europejskim.

W 2010 r. siedziba Rajdu została przeniesiona do miasta Rijeka. Na starcie stanęło 50 załóg z czego tylko 27 załóg sklasyfikowanych na koniec Rajdu. Rajd trwał trzy dni a łączna długość odcinków specjalnych przekroczyła 250 kilometrów.

W 2011 Rajd będzie także trwał trzy dni. Lokalizacja odcinków specjalnych uległa niewielkiej modyfikacji do tych z zeszłego roku i łączna długość odcinków będzie przekraczała 250 kilometrów. Baza Rajdu, Park Serwisowy i Parc Ferme będą zlokalizowane w centrum miasta Rijeka. Organizator zapowiedział wiele ciekawych wydarzeń, w tym koncert gwiazdy muzyki międzynarodowej, wybory Miss Rajdu i wiele innych. Start Rajdu odbędzie się o godzinie osiemnastej, w Czwartek 19 maja, w centrum miasta Rijeka. Meta Rajdu przewidziana jest w Sobotę po godzinie osiemnastej, także w centrum miasta Rijeka.

Zobacz także:

Multimedia:

Audio:

Rajd chorwacji po Pierwszym dniu:

Po rajdzie w Chorwacji: