• EFG BANK

Szymon Ruta w Rajdzie Barbórki 2011

Samochodowy zespół ORLEN Team: Szymon Ruta i Sebastian Rozwadowski wystartuje w 49. Rajdzie Barbórki, który zostanie rozegrany w najbliższą sobotę,
3 grudnia, na warszawskich OSach. Załoga wystartuje samochodem Peugeot 207 S2000.

„Ogólnopolskie Kryterium Asów”, jak co roku, zapowiada się bardzo widowiskowo – będzie to niewątpliwie kolejne święto kibiców rajdowych. W programie rajdu widnieją cztery odcinki specjalne, wśród których jest kultowa próba na ulicy Karowej. Kluczową rolę, jak co roku odegra pogoda, która będzie dyktować tempo rywalizacji. Jeśli nawierzchnia będzie sucha, wówczas największą szansę na wysokie miejsca będą miały mocne samochody klasy WRC, których na liście zgłoszeniowej jest aż siedem.

Załoga ORLEN Team, dysponując autem klasy super 2000, liczy na śliską nawierzchnię, wówczas będzie mogła tworzyć przewagę, wykorzystując właściwości dobrze hamującego Peugeota.

– Barbórka Warszawska jest wisienką na naszym rajdowym torcie. Jesteśmy po bardzo udanym sezonie Mistrzostw Europy, w którym zajęliśmy wysoką piątą pozycję, to dwa oczka wyżej niż w zeszłym roku i nasza wielka satysfakcja. Wystartowaliśmy w siedmiu z jedenastu eliminacji, podczas których zdarzyło nam się stać na podium. Teraz będziemy mieli okazję zaprezentować się przed znakomitą, polską publicznością. Z niecierpliwością czekamy na tą wspaniałą chwilę. Nie ukrywam, że będzie również ciekawie stanąć do konfrontacji ze znakomitymi kierowcami, którzy na co dzień startują w innych niż my seriach rajdowych.

– Pojedziemy sprawdzonym Peugeotem 207 S2000. Na liście zgłoszeniowej spora liczba mocniejszych aut, włącznie z samochodami klasy WRC. Niewątpliwie będą one lepiej przyśpieszać. Rajd Barbórki jest jednak dość nieprzewidywalny jeśli chodzi o warunki pogodowe. Jeśli spadnie śnieg, bądź marznący deszcz, wówczas szanse aut o mniejszej mocy diametralnie wzrastają. Moje auto niesamowicie trzyma się w zakrętach i bardzo dobrze hamuje. Parę lat temu udało nam się tym autem zająć wysokie szóste miejsce w generalce, podczas kryterium Karowej. W tym roku chcielibyśmy poprawić ten rezultat. Wiemy, że nie będzie łatwo jeśli nawierzchnia pozostanie sucha, nie zamierzamy się jednak poddawać i mocno liczymy, że pogoda będzie nam sprzyjać. Na śliskiej nawierzchni pojedziemy precyzyjnie i wówczas jest szansa na dobry wynik – powiedział Szymon Ruta.

W sumie do rajdu zgłoszonych jest 122 załóg, spośród których 32 startują w klasie legend.

Więcej na www.orlenteam.pl