• EFG BANK

Szymon Ruta na trasie Baja Italian

Szymon Ruta, kierowca ORLEN Team, wystartuje w Italian Baja eliminacji Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. Rajd odbędzie się w dn.16-18 marca 2012 we Włoszech w okolicach miejscowości Pordenone.

Start w Italian Baja będzie dla Szymona debiutem w rajdach terenowych. Dotychczas zawodnik ORLEN Team uczestniczył w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Europy, gdzie w samochodzie Peugeot 207 S2000 przemierzał relatywnie krótkie, szybkie partie odcinków specjalnych. Podczas Italian Baja zawodnik pokona dziesięciokilometrowy Superoes oraz cztery próby po sto kilometrów każda. Długość trasy wraz z dojazdówkami wynosi 652,77 km.

– Parę dni temu okazało się, że będziemy mieli okazję pojechać samochodem terenowym w rajdzie terenowym z cyklu baja. Nigdy dotąd nie ścigałem się taką rajdówką. Jeździłem jedynie odcinki testowe po zamarzniętym jeziorze. To auto zachowuje się zupełnie inaczej niż nasz Peugeot, którym do tej pory startowaliśmy w Rajdowych Mistrzostwach Europy. Auto dostarczy nam Krzysiek Hołowczyc, a w trakcie rajdu jego serwis zadba o obsługę samochodu. Bedzie to czteronapędowa Toyota Land Crusier klasy T2 – czyli samochód produkcyjny. Toyota jest wyposażona w trzylitrowy turbodoładowany silnik diesla, który ma duży moment obrotowy sięgający 500 Nm. Nie spodziewamy się zastraszających przyśpieszeń ani hamowań. Będziemy jechać jednak długie odcinki specjalne bez precyzyjnego opisu, do którego przyzwyczailiśmy się w rajdach konwencjonalnych. Będziemy przedzierać się przez żwir, piach i błoto i wiemy, że to auto pójdzie pełnym gazem na nierównych partiach, niejednokrotnie tracąc przyczepność z podłożem. To właśnie na ten rodzaj adrenaliny i emocji nastawiamy się podczas startu – powiedział Szymon Ruta.

– Cieszymy się z rozwoju naszej współpracy z Szymonem Rutą, który niebawem będzie miał szansę sprawdzić się na trasach rajdów terenowych. Zdajemy sobie sprawę, że cross-country to trochę inna forma ścigania niż rajdy konwencjonalne, w których Szymon brał dotychczas udział, startując w cyklu Mistrzostw Europy. Jesteśmy pewni, że nasz zawodnik sprawdzi się również w nowej dyscyplinie dzięki wsparciu i wymianie doświadczeń z Krzysztofem Hołowczycem – powiedział Dyrektor Wykonawczy ds. Marketingu oraz Komunikacji Korporacyjnej PKN ORLEN.

Nazwiska, które pojawiły się na liście startowej Italian Baja świadczą o tym, że walka będzie wyjątkowo zacięta, a poziom umiejętności zawodników bardzo wysoki. W rajdzie weźmie udział trzech zwycięzców wcześniejszych edycji Pucharu – Khalifa Sultan Al Motaiwi, Boris Gadasin oraz Jean-Louis Schlesser. Zawody będą inauguracją sezonu rajdowego 2012.

Więcej na www.orlenteam.pl